top of page

בחינוך

עולם החינוך עובר תהליך עולמי של שינוי וחיפוש דרך.

ילדי המאה ה-21 הם ילדים סקרנים הפתוחים לעולם וחשופים לתחומי ידע וחשיבה חדשים ומקומו של המורה המלמד כמרצה ומעביר ידע לתלמידיו באופן פאסיבי, הולך ומסיים את חלקו.

 

אנו נמצאים בעיצומה של תקופה בה נושאים כמו מוטיבציה ללמוד ודרכי הלמידה נמצאים במרכז ההוויה. כיום, יותר מבכל תקופה אחרת, הידע הרב זמין, האפשרויות לרכישתו מרובות וכל שעלינו המחנכים לעשות הוא לעורר את הסקרנות, להפעים את הדמיון ולעזור במימוש התהליך.

 

חיפוש הדרך לפיתוח חשיבה יצירתית, מצריך מורים ומחנכים יצירתיים שיודעים לשמוע את מה שלא נאמר, לראות את שאינו נראה ולהבין את מה שהגיון אינו קולט.

חשיבה מוסיקלית היא השלב הגבוה ביותר ביכולת המוחית האנושית. הלמידה באמצעות שדה המוסיקה מחברת ומגשרת בין הגוף התודעה והרגש. מפתחת דמיון, מחשבה ויצירתיות ומטמיעה למידה ברת קיימא של כל תכן לימודי.

 

שיטת music implementation process M.I.P, עונה על הצורך של המורה והתלמיד לפתח תכנים באופן חוויתי ויצירתי, בתוך השיעור הנלמד. דרך ארגז כלים ועקרונות מעולם המוזיקה יכול המורה לאפשר, לחקור, להוליך ולאתגר את הכיתה. השיטה מעניקה למורה את הכלים הנדרשים ליצור סקרנות, עניין, יצירתיות ולמידה מעמיקה בכלים פשוטים וזמינים.

 

השיטה מאפשרת קול ייחודי לתלמיד בתחושת בטחון כחלק משמעותי בקבוצה. משפרת זיכרון וכושר ניתוח  ולמידה ומחזקת ביטויי ובטחון עצמי ואינטליגנציה רגשית.

הטמעת תהליכי למידה חדשה מתוך שדה המוסיקה בגיל צעיר, משפיעה לטובה על כל תחומי החיים.

השתלמויות, הרצאות, סדנאות 

השתלמות שנתית בבית הספר או מרכזי פסגה

  • הטמעת תהליכי למידה חדשה מתוך השדה המוסיקלי - השתלמות בהיקף 30 ש' על מודל לשילוב עקרונות וכלים משדה המוסיקה כתפיסת הוראה ללמידה משמעותית ומגבשת.  תכנים, כלים ומשאבים.

 

לחצו כאן להורדת טופס הטמעת למידה בחינוך

סדנאות דרך שדה המוסיקה

  • "אחדות ופיוס דרך עולם המוסיקה" – פיתוח מימוש תכן בית ספרי בנושא השנתי - אחדות  

  • "השיר כגרעין ללימוד ומחקר" - התנסות בחקר והעשרת תכני לימוד דרך שירה ישראלית

הרצאות לצוות המורים/מנהלים

  • "אותיות מספרים וצלילים" – מהו הידע של השמיעה, הידע של הקריאה והידע של הידע? האם נוכל ללמוד שפה וחשבון כפי שאנו לומדים מוסיקה? מה יחבר את ההיגיון השמיעתי לרכישת השפה הצלילים והמספרים?

 

הרצאה פורצת דרך חדשה למקורות הלמידה באמצעות שמיעה תחושה וידע.

  • "ניהול באוקטבה אחרת" - מוזיקה מעולה וביצוע מרגש משולים להובלת חברה מבטיחה וניהולה להצלחה. יצירה מוסיקלית מלאה, בדומה לכל חברה עסקית או ארגון חברתי, מתקיימת תחת עקרונות המאפשרים לה להתקיים ולהצליח. המוזיקה הנשמעת מהווה קצה של תהליך שבו מעורבים אנשים, צוותים, טכנולוגיות, רוח ויצירתיות.

הרצאה ייחודית ומרעננת, היוצרת השראה ונקודות מבט חדשות על עקרונות ניהול ופיתוח ארגוני מתוך השדה המוסיקלי.

 

קהילה לומדת

'קהילה מקצועית לומדת היא קבוצה של אנשי מקצוע הבוחנים באופן משותף ידע ופרקטיקה ודנים בהם במטרה להשתפר מבחינה מקצועית' (אתר משרד החינוך בירנבוים, 2009).

קהילה לומדת M.I.P נפתחת בשנת הלימודים תשע"ט להטמעת חשיבה מוזיקלית כחלק מתכנית הלימודים בבית הספר. חקר צוות משותף לפיתוח הוראה משמעותית חדשה ומותאמת לערכי בית הספר. גיבוש כלים ודרכי למידה חדשות לתכנים הלימודיים, באמצעות העקרונות והכלים של השדה המוסיקלי. פיתוח דמיון ויצירתיות מעולם המוזיקה להתפתחותו אישית של כל תלמיד כחלק מקהילה בעלת ערכים חברתיים המפתחת את המשותף והמאחד.

 

מחויבות אישית

מחויבות אישית הינה תכנית חינוכית המעודדת את הנוער לשירותיות, רגישות חברתית, עצמאות וחוסן נפשי ומשפעיה על תפישת המעורבות החברתית כדרך חיים.

 

ניגוני חיים, תכנית מחויבות אישית היוצרת חיבור בין-דורי רב השפעה והשראה בין בני נוער וקשישים דרך עולם המוסיקה.   

עולמם של קשישים רבים הוא עולם של בדידות, סגירות ועצבות. אנשים רבים מגיעים לגבורות ומצבם הפיזי, הנפשי והמנטלי, אינו מעיד על חייהם שהיו עשירים ומגוונים.

 

המוסיקה מעוררת את המוח ואת גוף האדם, משפיעה על מצב רוח ומניעה את המוטיבציה. מוסיקה גורמת לקרבה בין אנשים זרים לחלוטין ואפילו משפרת את המצב הבריאותי.

 

תלמידי התיכון שישתתפו בפרויקט יאפשרו עוררות וקשר לעולם הרגשי והמנטלי של הקשישים דרך עולם המוסיקה. במהלך הפרויקט יתפתחו אמון וחברות, תפחת תחושת הבדידות ויתרקם יחדיו פסקול חיים עשיר המגלם שירים, מנגינות ויצירות מוסיקליות שמביאות ליטי ביטויי משמעותי את סיפור החיים האישי.  

bottom of page